Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai


"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego"

w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA 2017

               

GOK "Hutnik" pozyskał z MKiDN pieniądze na realizację nowego projektu pn. Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai.

Myślą przewodnią projektu są najstarsze znane słowa zapisane w języku polskim "Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai", pochodzące z napisanej na XIII wiecznym Śląsku Księgi Henrykowskiej, wpisanej na listę UNESCO. Celem projektu jest edukacja kulturowa, polegająca na objeździe miejsc ważnych dla kultury narodowej, która wykaże, że Śląsk w okresie od XII do XIV wieku był najbardziej prężnym ośrodkiem polskiej kultury, a książęta piastowscy Śląska budowali polską świadomość i tożsamość. Zróżnicowane społecznie grupy od uczniów, przez dorosłych, osoby niepełnosprawne aż do seniorów odwiedzą: Klasztor w Trzebnicy, Opactwo w Lubiążu, Klasztor w Henrykowie, Zamek w Legnicy, Mauzoleum Piastów we Wrocławiu, Muzeum Bitwy Legnickiej na Legnickim Polu. Wszystkie wyjazdy poprzedzone zostaną spotkaniem z animatorem/historykiem, który przygotuje odbiorców do postrzegania kontekstu kulturowego. Zadaniem animatora/historyka jest złamanie schematycznego patrzenia na historię, jedynie jako na ciąg zdarzeniowy w polityce. Ma on pokazać procesy kulturowe, mentalne, tożsamościowe, zapoczątkowane w odwiedzanych miejscach.

Podajemy harmonogram wydarzeń w ramach projektu DAY, UT IA POBRUSA...... czyli działania edukacyjne o kulturze XIII wiecznego Śląska i wyjazdy do położonych na historycznym Śląsku miejsc ważnych dla kultury narodowej.

 

Spotkania animacyjne:

I. 6 lipca o godz. 17.00 w Hutniku odbyło się spotkanie edukacyjne dla Klubu Seniora "Złota Jesień" i GUTW.

II. 14 lipca o godz. 18.00 w Starej Piekarni na ulicy Kolejowej odbyło się spotkanie na temat dziedzictwa kulturowego i ideowego Piastów śląskich    

 

Wyjazdy kulturowe:

I. 8 lipca- wyjazd kulturowy do Trzebnicy

II. 15 lipca - wyjazd kulturowy do Lubiąża

III. 29 lipiec - wyjzad kulturowy do Legnicy

IV. 23 sierpnia - wyzjad kulturowy do Wrocławia

W październiku przewidziane są spotkania edukacyjne i wyjazdy dla grup szkolnych, których celem jest Henryków i miejsce bitwy pod Legnicą.

 

Wszystkie wyjazdy są darmowe. Połowę uczestników stanowią wymienione grupy docelowe, połowa pochodzi z wolnego naboru.

Strona facebook: https://www.facebook.com/dayutiapobrusa/