Wszystko w rękach wyobraźni


Wszystko w rękach wyobraźni

Wernisaż wystawy "Wszystko w rękach wyobraźni" prezentującej malarstwo Stanisława Szymkiewicza cieszył się dużym zainteresowaniem...

...gromadząc szerokie grono miłośników sztuk plastycznych, gostyńskich twórców oraz grupę artystyczną z Ostrowa Wlkp. "Alternatywy 33" z Krzysztofem Ryfą na czele. Otwarcia ekspozycji dokonała wicedyrektor Ośrodka Kultury "Hutnik", gratulując i dziękując Stanisławowi Szymkiewiczowi za udostępnienie prac. Marek Ratajczyk z gostyńskiego Klubu Plastyka Amatora o pracach Stanisława Szymkiewicza powiedział: - To obrazy o wyjątkowych wartościach artystycznych, mówiące o intuicji artystycznej.

"Wszystko w rękach wyobraźni" to wystawa obrazów dość emocjonalna, bo pod płaszczykiem przedstawianej rzeczywistości można dopatrzyć się drzemiących w artyście emocji. Malarstwo abstrakcyjne, jak podkreśla Szymkiewicz, pomaga mu zanurzyć się w świecie wyobraźni, w świecie form i kolorów. - Mógłbym o każdym z osobna długo opowiadać... - zaczął Stanisław Szymkiewicz. - Ta wystawa o dość enigmatycznym tytule składa się z dwóch części - pierwsza na tej długiej ścianie, spójna - tematycznie i stylowo, natomiast pozostałe prace zostały wykonane w krótkich cyklach - wyjaśniał wybór dzieł Stanisław Szymkiewicz.

Swoje wystąpienie skupił na  jednym obrazie zatytułowanym "Młodość". Był to jedyny obraz na wystawie, któremu brakowało kolorów i nie był to przypadek. - Wszystkie obrazy fakturowe zaczynają powstawać w ten sposób. Potem nabierają pierwszych rumieńców (...) Ten chciałem zrobić inaczej, zatrzymać na tym pierwszym etapie. Z nim można w tej chwili zrobić bardzo wiele – pomalować, oświetlić kilkoma kolorowymi lampami... On ma w sobie potencjał - wyjaśniał artysta. - Każdy mógłby opowiedzieć inną historię na temat każdego z tych obrazów i wszystkie będą prawdziwe. Wszystko w rękach wyobraźni - podsumował Stanisław Szymkiewicz. 

Stanisław Szymkiewicz to gostyński malarz i grafik. Zajmuje się również fotografią i ceramiką. Współpracuje z Klubem Plastyka Amatora przy GOK "Hutnik". Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Otrzymał m.in. wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Fotograficzno-Plastycznym "Konfrontacje" w Lesznie oraz w konkursie "Pejzaż i Architektura Wielkopolski". Brał udział w Międzynarodowych Przeglądach Sztuki "Alternatywy 33" w Ostrowie Wlkp. w latach 2014-16 oraz w ubiegłorocznym projekcie "Mesco Dux Polonie Baptizatur" organizowanym przez GOK "Hutnik". Jest członkiem Leszczyńskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Od marca tego roku współtworzy Pracownię Kreatywną pod nazwą "Arte Fakt". Prezentowane na wystawie prace można podziwiać do 12 maja w dni robocze, w godz.10.00-18.00 w salce klubowej GOK "Hutnik" w Gostyniu.