Klub Fantastyki - Kopuła Zapomnienia


I stało się. Założyliśmy Klub Fantastyki, nadając mu jakże wdzięczne imię Kopuła Zapomnienia. Nie dla samej urody i poetyckości ów nazwy. Młodzież szybko wyjaśniła, że chodzi o to, że: po pierwsze spotykamy się w kinie pod kopułą, po drugie, spotykamy się, by oddać się fantastyce, czyli choć na chwilę zapomnieć o prozie życia…


Klub zawdzięcza swe istnienie przede wszystkim grupie kilkunastu młodych pasjonatów, których zjednoczyły wspólne zainteresowania. Nie mniej jest również swoistym samospełnieniem dla dinozaurów gostyńskiej fantastyki dobijających już do 30 roku życia. Wszak przed laty, to oni próbowali, jako licealiści założyć taki klub. Nie udało się. Teraz jest inaczej. Zapał młodzieży zwyciężył i co nie udało się 10 lat temu ziściło się dziś pod egida GOK. Zatem z nadzieją w przyszłość idziemy, ku nowym światom, gdzie jedyne granice stawia nasza wyobraźnia…

Klub Fantastyki "Kopuła Zapomnienia" zawiązał się jesienią 2010 roku. Swą nazwę zaczerpnął od miejsca spotkań, którym jest rotunda na piętrze gostyńskiego Kina "Pod Kopułą", a także od zapomnienia, któremu ulegają członkowie klubu oddając swe zmysły światu fantastyki.
Klub zrzesza kilkunastu miłośników szeroko rozumianej fantastyki. Zajmuje się takimi gatunkami jak horror, fantasy, science- fiction i to na różnych polakach eksploatacji – literatura, film, gry fabularne. Członkowie klubu upodobali sobie również gry bitewne i karciane. Animatorami działań "Kopuły Zapomnienia" są Mikołaj Rogala i Przemysław Pawlak.
Najciekawsze inicjatywy Klubu Fantastyki to: spotkanie z literaturoznawcą specjalizującym się w fantastyce grozy dr Rafałem Nawrockim pt. "Opowieści grozy"; cykl czterech spotkań "Fantastyczne ferie z fantastyką"; projekcje najstarszych horrorów w historii kina "Nosferatu symfonia grozy" z 1922 roku i "Gabinet doktora Caligari" z 1920 r.; wystawa "Alternatywa dla komputera" ukazująca szeroki spektrum różnych gier; wykład archeologa Waldemara Kozłowskiego na temat "Pochówków wampirycznych"; spotkanie otwarte w gostyńskiej bibliotece, w trakcie którego najmłodsi mogli pograć w różne gry; spotkanie z animatorem grupy teatralnej Sebastianem Nowakiem, w trakcie którego uczono się budowania i odgrywania postaci w grach fabularnych. Członkowie "Kopuły Zapomnienia" gościli również na ogólnopolskich konwentach fantastyki PYRKON i POLKON, odbywających się w Poznaniu.
Najwięcej czasu członkom klubu zajmuje granie w gry fabularne, głównie w systemie Warhammer Fantasty Roleplay.

Opiekun - Przemysław Pawlak